poniedziałek 18 Paź 2021

„Migawki z Norwegii”

Mimo, iż Norwegia jest krajem odległym, to w czwartkowe popołudnie (21 lutego br.) była na wyciągnięcie ręki.  Mogliśmy się przenieść do tego pięknego kraju dzięki pani Halinie Radole, której ogromną pasją są podróże i dzielenie się tym co zobaczy z innymi.  Pani Halina z wykształcenia jest bibliotekarką i pracuje jako instruktor powiatowy. Jest członkinią Światowego Związku Esperantystów i to daje jej możliwość wyjazdu na kongresy do różnych zakątków świata. Tym razem gościła w pięknym skandynawskim kraju malowniczych fiordów i białych nocy. Pokazane nam przez panią Halinę  fotografie zapraszały w najciekawsze rejony Norwegii. Zobaczyliśmy między innymi: Trondheim,  miasto najbardziej wysunięte na północ, które posiada wiele zabytków oraz  piękne ogrody.

 

 Bergen,  miasto zbudowane na zboczach gór z  drewnianymi, kolorowymi domkami, które stoją gdzie popadnie. Brukowane schody wspinają się stromo po zboczach gór.

 Oslo, stolica Norwegii leży w południowej części kraju. W bezpośrednim sąsiedztwie stolicy, a w niektórych przypadkach nawet w jej granicach, rozciągają się liczne parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, tereny wspinaczkowe i narciarskie. 

Bodo, miasto portowe za kręgiem polarnym. Tradycyjnym źródłem utrzymania mieszkańców tego miasta jest rybołówstwo  i przetwórstwo ryb, zwłaszcza dorszy.

 Lofoty,  wyspy wyrastające prosto z morza, a ich niedostępne ściany i ostre szczyty izolują małe wioski rybackie od cywilizacji. Charakterystyczne dla Lofotów są czerwone domki na palach. Są to tradycyjne chaty rybaków. Tutejsze bajkowe krajobrazy wydają się nierealne. Takiego kształtu gór i fiordów nie zobaczymy nigdzie indziej w świecie.

Miasteczka i wioski Norwegii są niezwykle urokliwe. Warto również spróbować kuchni norweskiej. Jak łatwo się domyślić, są to głównie ryby przyrządzane na różne sposoby. Trudno opisać w kilku słowach te wspaniałe rejony północy. Pani Halina pokazała miejsca warte odwiedzenia: najsłynniejsze zabytki, wyjątkowe muzea, urzekające krajobrazy.  Podzieliła się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi podróżowania. Zwracała uwagę na to, co najlepiej zobaczyć, co zrobić żeby obniżyć koszty podróżowania. Gdzie robić zakupy jak korzystać ze specjalnych udogodnień typu: „ Karta Bergen” czy „ Karta Oslo” ,które uprawniały do bezpłatnych wstępów do wszystkich muzeów, bezpłatnej komunikacji miejskiej, do zniżek w restauracjach, pubach i hotelach.

Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wspomnień z podróży i oklaskami podziękowali za tak niezwykle miło spędzony czas. Pani Apolonia Dykcik w imieniu słuchaczy wręczyła prelegentce kwiatek dziękując za przybycie i umożliwienie poznania wspaniałej norweskiej natury i urzekającego krajobrazu.

Na zakończenie Pani Halina zachęcała do zwiedzenia tego ciekawego kraju , a  gdzie wybierze się w tym roku i o czym nam opowie podczas następnego spotkania przekonamy się za kilka miesięcy.