środa 08 Gru 2021

Piątoklasiści z wizytą w bibliotece.

12 kwietnia, w sobotę, biblioteka gościła uczniów z Zespołu szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi.  Była to młodzież  klas piątych wraz z opiekunami panią Jolantą Szlachetką i panią Małgorzatą Kasprzak. Wszystkich obecnych powitała dyrektor biblioteki Maria Szpurka. Spotkanie poświęcone zostało Oskarowi Kolbergowi w związku z przypadającą 200. rocznicą jego urodzin oraz ogłoszonym przez Sejm Rokiem Oskara Kolberga. 

 

Kolberg pozostawił pełnowartościową dokumentację polskiej sztuki i tradycji ludowej. Z jego zbiorów korzystają do dziś etnografowie i etnomuzykolodzy, a przede wszystkim polscy kompozytorzy.

W 1974 roku ustanowiono Nagrodę im. Oskara Kolberga przyznawaną twórcom ludowym, działaczom ruchu folklorystycznego oraz naukowcom.

Po zapoznaniu uczniów z życiorysem oraz bogatą twórczością Kolberga panie bibliotekarki przeczytały dwie jego bajki: „Hojna lipa” i „Gdzie diabeł nie może”, które zapraszały do świata, w którym zło nigdy nie pozostaje bez kary, a cnota bez nagrody. Młodzież miała za zadanie namalować ilustracje do wybranej przez siebie bajki. Wszystkie prace wykonane za pomocą kredek i pasteli były bardzo  kolorowe i ciekawe. Panie bibliotekarki wybrały te najciekawsze i nagrodziły upominkami. Uczniowie zwiedzili także pomieszczenia biblioteki oraz zapoznali się z jej księgozbiorem. Zwiedzili też wystawę pokonkursową prac nadesłanych na konkurs wielkanocny.

 

Wyróżnieni i nagrodzeni uczniowie:

 

Bożena Dudziak, Wiktoria Stachowiak, Maria Kołak, Sandra Balcerek, Wiktoria Andrzejewska, 

Zuzanna Nowak, Eryk Kędzia, Kacper Życiak, Mateusz Wolny, Piotr Szlachetka, Marika Krzyżoszczak,

Angelika Krzyżoszczak, Karina Jernaś, Marcelina Ciszak, Adrian Stachowiak, Agata Twardowska,

Wiktoria Sadowska, Roksana Świerzewska, Wiktoria Chuda, Maja Giera, Filip Kowalski,Martyna Urbaniak.