środa 08 Gru 2021

Dzieci z półkolonii w bibliotece

W piątek 10 lipca br. Bibliotekę Publiczną odwiedziły dzieci wraz z opiekunami z półkolonii w Krobi. Gości powitała dyrektor Maria Szpurka.  Pani dyrektor przybliżyła dzieciom sylwetkę Jana Brzechwy w związku z przypadającą w tym roku 115 rocznicą urodzin tego poety. Brzechwę nazwano poetą dziecięcej radości. Jego twórczość jest bliska dzieciom, a utwory przenoszą czytelników w wesoły, kolorowy, beztroski i pełen fantastycznych postaci i przygód świat. Kochamy go za utwory: "Brzechwa dzieciom" czy "Akademia Pana Kleksa".

 

 (...) Mam dwie nogi i dwie ręce,

Wcale nie chciałbym mieć więcej, 

Bo określa właśnie to, co jest co i kto jest kto.

Stąd wiadomo, żem nie krowa,

Żem nie kret, nie sowa płowa,

Nie stonoga i nie żubr.

Stąd się właśnie pewność bierze, że nie jestem ptak ni zwierzę, 

Tylko człowiek, starszy pan, 

Który zwie się...

Jan Brzechwa

 

Następnie pani bibliotekarka przeczytała dzieciom  wiersz  „Ptasie plotki” i  zaprosiła  wszystkich do udziału w konkursie plastycznym pt. „Ptaki dziwaki, cudaki”. Zadaniem uczestników było namalowanie najdziwniejszego i niezwykłego ptaka wymyślonego przez nich samych. Wyobraźnia ich była niesamowita, a prace barwne, kolorowe i zabawne.W przerwie, gdy panie bibliotekarki i pani Hanna Hoska oceniały prace, dzieci wysłuchały kilku wierszy z książki Jana Brzechwy pt. "Najpiękniejsze wiersze dla dzieci”, które czytała pani Jolanta Musielska.

Następnie pani dyrektor ogłosiła wyniki konkursu  wyróżniając i nagradzając najładniejsze prace. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Wszystkim dzieciom gratulujemy wspaniałych rysunków.

Nagrodzone prace:

I miejsce-Martyna Talarczak, Zosia Wachowiak, Zosia Karolczak

II miejsce-Eliza Perdon, Kacper Huchrak, Agatka Linowska

III miejsce–Nikodem Nowacki, Miłosz Bartkowiak, Stasiu Rozmiarek

Wyróżnienia-Jakub Horała, Zosia Mikołajczak, Wiktoria Fórmanowska