środa 08 Gru 2021

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.

 

Jak co roku, w listopadzie miesiącu zadumy i refleksji nad przemijaniem i ulotnością życia, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi  zorganizowała 6 listopada Literackie Zaduszki.W tym szczególnym czasie, kiedy na grobach płoną rozmaitych kształtów lampiony, kiedy składamy hołd pamięci tym, którzy wyprzedzili nas w drodze do innego, tajemniczego świata poddajemy się chwilom refleksji i zadumy. Zastanawiamy się nad nieuchronnością przemijania, kruchością życia.

Zastanawiamy się także nad tym jak wykorzystać ten czas, który mamy do dyspozycji, by świadczyć sobie dobro, by kochać, by nie czuć wyrzutów sumienia nazbyt późno i nie zwracać się o przebaczenie, patrząc już tylko na pożółknięte fotografie. 

 

Na spotkanie z poezją i muzyką zaduszkową wprowadziła wszystkich dyrektor Biblioteki Publicznej Maria Szpurka słowami poety; „Jest miejsce dokąd listy nie dochodzą, gdzie tylko myśli i modlitwy błądzą. Tam idę, żeby w zadusznym skupieniu ulżyć modlitwą zmarłym w cierpieniu. Tyle jest jeszcze pytań nie zadanych i opowieści nie dopowiedzianych. W zimnym kamieniu śpią snem nie przespanym i może tęsknią za słonecznym ranem? Nie mogę odejść, nie zamieniając słowa w ciszy, o której mówią że grobowa. Nim wiatr ostatnie znicze pozagasza, powiem: dziękuję, proszę i przepraszam. Jest miejsce dokąd listy nie dochodzą. Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.”.

 

W blasku płonących świec wiersze czytali bibliotekarze i zaproszeni goście:  Ireneusz Jóźwiak, druh Zbigniew Gruszczyński, przewodnicząca Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobi  Domicela Skrzypalik, Apolonia Dykcik, Zofia  Hądzlik, Ewa Pawlaczek, Barbara Przybył, Czesława Czwojda, Jadwiga Szydłowska, Krystyna Adamek, Mirosława Dudek, Adela Kabała, Danuta Musielak, Grażyna Paszyńska, Stefania Ratajczak.

 

Wśród wierszy zaprezentowanych podczas spotkania, znalazły się utwory m.in. ks. J.Twardowskiego, Jana Pawła II, J.Kulmowej, K. Iłłakowiczówny, W.Broniewskiego,  E.Daniszewskiej, D.Gellnerowej, H.Łochockiej, Cz.Miłosza, S.Barańczaka, K.Przerwy-Tetmajera, J.Tuwima, L.Staffa, A.Kamieńskiej, Z.Herberta.

 Mogliśmy wysłuchać także popularnych piosenek, a swym śpiewem urzekali nas: M.Bajor „Panie”, R.Rynkowski „Ci co odchodzą”, A.Krzysztoń „Wróć świecie”, M.Umer „Jesienne zaduma”oraz A.Krzywy „A kiedy umrę”.

  Kończąc  zaduszkowy wieczór pani Maria podziękowała wszystkim, zarówno tym, którzy przyszli posłuchać piękna słów poetów, a szczególnie tym którzy zechcieli  je odczytać.

 

    

 

 

 

 

 

                                                                                                   

 

 

 

                                                                                            

 

 

 

 

 

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman",serif;}