środa 08 Gru 2021

„Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów”

Jak co roku, w listopadzie w miesiącu zadumy i refleksji nad przemijaniem i ulotnością życia, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi zorganizowała 8 listopada Literackie Zaduszki. Dyrektor biblioteki pani Maria Szpurka witając przybyłych gości przypomniała, że są to już 8. Poetyckie Zaduszki w tak miłym gronie, a ten rok jest rokiem szczególnym ponieważ obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to także czas zadumy nad tym,  kim jesteśmy, skąd się wywodzimy. Dla nas jest to czas nadziei, że nigdy więcej nie zagrają w naszej Ojczyźnie surmy wojenne. To także czas pamięci o tym, co zawdzięczamy minionym pokoleniom, że wolność nie była nam dana, a droga do Niepodległej wyznaczona została krwią naszych przodków, którzy złożyli na ołtarzu Ojczyzny dar największy – własne życie. Im wszystkim oddano hołd podczas tegorocznego spotkania.

 

Poetycki wieczór zaduszkowy wprowadził wszystkich uczestników w melancholijny listopadowy nastrój. W blasku płonących świec i pachnących jesienią liści wiersze czytali bibliotekarze i zaproszeni goście: Adela Kabała, Apolonia Dykcik, Mirosława Dudek, Jolanta Skowron, Elżbieta Dopierała, Zofia Hądzlik, Stenia Sprutta, Krystyna Adamek, Elżbieta Kawczyńska, Krystyna Urbańska, Czesława Czwojda, Ireneusz Jóźwiak, Czcisława i Jan Kaniewscy.

Wśród wierszy zaprezentowanych podczas spotkania znalazły się utwory m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Juliana Przybosia, Kazimiery Iłakowiczówny, Edwarda Łojana, Ildefonsa Gałczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Czesława Janczarskiego, Witolda Hulewicza, Zbigniewa Jerzyny, Ryszarda Przymusa, Zdzisława Dębickiego.

Mogliśmy wysłuchać także popularnych piosenek : „Wojenko, wojenko”, „Biały krzyż”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „ Czerwone maki na Monte Cassino”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „ Dziś idę walczyć mamo”, „ O mój rozmarynie”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.

Atmosfera podczas spotkania z poezją była wyjątkowa nie tylko za sprawą zaprezentowanych utworów poetyckich i muzycznych, ale przede wszystkim dzięki zgromadzonej publiczności. Kończąc zaduszkowy wieczór pani Maria podziękowała wszystkim, którzy przyszli posłuchać piękna słów poetów i utworów muzycznych, a szczególnie tym, którzy zechcieli je odczytać.