środa 08 Gru 2021

„Bronić ziemi ojców” – promocja książki

W jesienny wieczór, 14 listopada w sali Przemysła II na Wyspie Kasztelańskiej, odbył się koncert poetycko-muzyczny "Niepodległa" oraz promocja książki trzech autorów Gabriela Roszaka, Bogusława Janika i Eugeniusza Śliwińskiego " Bronić ziemi ojców". Podczas prezentacji książki, spotkanie piosenkami patriotycznymi ubarwiła Agata Nadrowska, której na gitarze akompaniował Przemysław Maćkowiak.

 

Publikacja „Bronić ziemi ojców”, wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Składa się z trzech części, łącząc w sobie poezję oraz sporą dawkę wiedzy historycznej. Pierwsza część autorstwa Gabriela Roszaka, otwiera cykl utworów poetyckich odtwarzający zdarzenia i klimat gorących dni Powstania Wielkopolskiego w okolicach Skoraszewic oraz utwory poświęcone szesnastoletniemu powstańcowi Józefowi Roszakowi (bratu dziadka autora). Gabriel Roszak dzieciństwo i młodzieńcze lata spędził w położonych opodal Skoraszewicach, obecnie mieszka w gminie Rydzyna. Jest popularyzatorem obyczajów i gwary poznańskiej, regionalistą prozaikiem oraz historykiem z zamiłowania. Wydał   monografię "Saga Rodu Roszaków", zbiór wierszy i żartów literackich "Z okna mojego życia", tomik poezji pisanej gwarą poznańską "Kyndyj nasze łejce, dziadyj i pradziadyj..."oraz wiersze dla dzieci "W leśnej operze".

Autorem drugiej części, zatytułowanej "Powstańcy Wielkopolscy z Pępowa i okolic" jest redaktor książki Bogusław Janik, pochodzący z Poznania, historyk ziemiaństwa, regionalista, bibliofil, publicysta. Pan Janik zajmuje się wyszukiwaniem, opracowaniem i publikacją źródeł (pamiętników, listów i dokumentów)  oraz utworów literackich, przede wszystkim poezji. Bada i popularyzuje gwarę poznańską, interesuje się twórczością ludowych artystów. W książce przedstawił trzynaście sylwetek powstańców wywodzących się z Pępowa i okolic. Zestaw ten uzupełnił listą 183. osób czynnie związanych z Powstaniem Wielkopolskim, pochodzących z tego regionu.

Szkic "O zwycięskim powstaniu 1918/1919", to trzecia część książki, autorstwa Eugeniusza Śliwińskiego, historyka specjalizującego się w problematyce Powstania Wielkopolskiego. Ta część to kompendium wiedzy dobrze udokumentowane źródłami o Powstaniu, tworzące szerszy kontekst dla wcześniejszych fragmentów książki.

Śliwiński jest autorem licznych publikacji z zakresu dziejów wojskowości i walk o niepodległość w XX wieku.

Na zakończenie spotkania, wszyscy  zaśpiewali wspólnie z wokalistką piosenkę "Ułani, ułani".  Pani Ania  Sobieraj wręczyła zacnym gościom kwiaty, dziękując za niezwykle nastrojowy wieczór.  

Dla chętnych była także możliwość zakupu książki z autografami pisarzy.

Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi.