środa 08 Gru 2021

Promocja książki Marka Jakubowskiego „Krobskie nazwiska”

Historia naszego miasta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród krobian. Świadczyć może o tym liczny udział w spotkaniu z Markiem Jakubowskim, autorem książki „Krobskie nazwiska” zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Krobi w czwartek 21 marca br. Autor przyjechał do Krobi ze Szczecina, gdzie obecnie mieszka. Z zawodu jest projektantem statków, historia to jego hobby. Zajmuje się pisaniem drzewa genealogicznego wszystkich mieszkańców Krobi, z którą łączą go więzy rodzinne.

Tutaj mieszkali jego dziadkowie, do których przyjeżdżał na wakacje i na święta. Z nostalgią wspominał wizyty u ciotek Wleklińskich, właścicielek sklepu z obuwiem przy krobskim Rynku. Miłym zaskoczeniem dla autora było spotkanie z sąsiadką dziadków, która przypomniała mu wspólne zabawy z tamtych lat. Do napisania książki skłoniła pana Jakubowskiego publikacja Andrzeja Miałkowskiego „Krobia. Z kart historii miasta do 1946 roku”. Jak stwierdził autor, w swojej książce … „połączył więzami pokrewieństwa około 10 tysięcy krobian…” Korzystając z ksiąg parafialnych sprzed 200 lat uzupełnił indeks postaci wymienionych przez pana Miałkowskiego o dane dotyczące ich przodków, bliższych i dalszych krewnych. Zachęcił tych, którzy tworzą drzewa genealogiczne do kontaktu,  ponieważ nie wszystkie informacje, które posiada zostały przez niego  wykorzystane.

Autor podziękował pani Anieli Hajduk za współpracę i pomoc przy zbieraniu materiałów i stwierdził, że jest ona współautorką jego książki.

Pan Marek przekazał zainteresowanym kilka egzemplarzy książki, zachęcając do jej przeczytania. Mam nadzieje, ze wszyscy biorący udział w spotkaniu wzbogacili swoją wiedzę o przeszłości naszego miasta, a zwłaszcza o ludziach, którzy w nim żyli.