niedziela 09 Maj 2021

„Wędrówki z Panem Tadeuszem” Andrzeja Kuźmińskiego

26 marca br.  na Wyspie Kasztelańskiej odbyło się spotkanie z Andrzejem Kuźmińskim, autorem  siedmiu książek i wielu publikacji, wśród których znajduje się m.in.wydana przez Urząd Miejski w Krobi „Biskupizna ze smakiem”. Organizatorem spotkania było Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi oraz Biblioteka Publiczna.

Autor promował swoje najnowsze wydawnictwo zatytułowane „Wędrówki z Panem Tadeuszem”. Historia książki narodziła się na Litwie. Najpierw powstał przewodnik „Podróże  z Panem Tadeuszem”. Po pewnym czasie Kuźmiński  postanowił wrócić do tematu i rozwinąć go. Do wcześniejszej publikacji dołożył kolejne informacje i w efekcie powstała książka „Wędrówki z Panem Tadeuszem”.  Jest to zbiór literackich reportaży, który przenosi czytelnika w epokę romantyzmu.  W autentycznej scenografii XIX-wiecznych pałaców, dworów, zdziczałych parków, malowniczych krajobrazów i tajemniczych miejsc czytelnik wraz z autorem odkrywają, że wiek romantyzmu się nie skończył, trwa nadal  poprzez wspomnienia, zapiski, poezję i ludzką pamięć, a przede wszystkim największe arcydzieło  literatury polskiej – poemat „Pan Tadeusz”. Publikacja opatrzona jest mnóstwem zdjęć i grafik. Każdy kolejny rozdział zapoczątkowany jest fragmentem z „Pana Tadeusza”. Jeden z rozdziałów zatytułowany U wrót Biskupizny poświęcony jest pobytowi Adama Mickiewicza w Pudliszkach oraz na Biskupiźnie. Na pierwszej  stronie rozdziału znajduje się zdjęcie  Biskupian i hymn biskupiański  „Pługu, mój pługu”. Na kolejnych stronach autor umieścił m.in. mapę Krobi z XVII wieku, Pałac Łubieńskich w Pudliszkach z XIX wieku, kościół w Domachowie, Pałac w Chwałkowie, Biskupian z Domachowa i Posadowa. O Mickiewiczu pisze, że przyjechał  do Pudliszek w październiku 1831 roku na zapowiedziane spotkanie z Drzewiec,  a pobyt jego wpisał się trwale w historię Pudliszek. Część rozdziału Andrzej Kuźmiński  poświęcił Biskupiźnie, bo już wtedy była unikalnym zjawiskiem historyczno-kulturowym ukształtowanym przez niemal pół tysiąclecia. Mickiewicz, który przemierzał w 1831 roku Biskupiznę zetknął się pewnie, jak pisze autor z okolicznymi mieszkańcami, odzianymi w bogate, oryginalne stroje. Mijał bogate chłopskie chaty , schludne obejścia, i zaorane pola.

W spotkaniu udział wzięło ponad 30 osób. Autor nie tylko zdradził kulisy powstania książki, ale chętnie odpowiadał na pytania słuchaczy.