środa 08 Gru 2021

Narodowe Czytanie 2015 – Bolesław Prus „Lalka”

W sobotę 5 września br. na Rynku w Krobi po raz drugi odbyła się akcja pn. „Narodowe Czytanie”. Publiczne czytanie największych polskich dzieł literackich zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski. Za czasów jego prezydentury odbyły się trzy odsłony Narodowego Czytania. Najpierw cała Polska czytała epopeję narodową – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Potem sięgnięto po pełne humoru, ale też i głębokich refleksji dzieła Aleksandra Fredry. Natomiast w czasie ubiegłorocznej edycji akcji popularyzowano Trylogię Henryka Sienkiewicza. Ta piękna inicjatywa jest kontynuowana przez obecnego Prezydenta Andrzeja Dudę. Ma ona jednoczyć lokalne społeczności, przypominać znane dzieła polskiej literatury i promować czytanie książek. W tym roku wybrano „Lalkę” Bolesława Prusa, jedno z najwybitniejszych osiągnięć literackich okresu pozytywizmu. „Narodowe Czytanie” na Rynku w Krobi rozpoczęło się o godzinie 9.00. Jako pierwsza fragment „Lalki” odczytała dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Krobi.

Następnie wybrane przez siebie fragmenty powieści, czytali m.in.  prezes Stowarzyszenia „Ziemia Krobska” Mariusz Duda, członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobi, młodzież oraz bibliotekarki. Było to spotkanie integracyjne , międzypokoleniowe. Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krobia we współpracy ze Stowarzyszeniem „Ziemia Krobska” i Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Krobi.  
Narodowe Czytanie było okazją do otrzymania pamiątkowego stempla, w przyniesionych przez uczestników egzemplarzach dzieła Bolesława Prusa.
Dla najmłodszych przygotowano kącik plastyczny z kolorowankami, związanymi ściśle z tematyką powieści.