środa 08 Gru 2021

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

 

W sobotę 3 września  br. odbyła się w całej Polsce akcja pn. „Narodowe Czytanie”. To już piąta edycja czytania wielkich polskich powieści, którą swoim patronatem objęła Para Prezydencka. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” W.St. Reymonta, ”Weselem” St. Wyspiańskiego, „Popiołami” St. Żeromskiego oraz powieścią M. Dąbrowskiej „Noce i dnie”. „Quo vadis” to niewątpliwie najgłośniejszy sukces pisarski Henryka Sienkiewicza opowiadający o prześladowaniu pierwszych chrześcijan w Rzymie za czasów Nerona.  Pierwsze wydanie powieści ukazało się w Krakowie w 1896 roku odnosząc światowy sukces. Powieść przetłumaczona została na ponad pięćdziesiąt języków w sześćdziesięciu krajach i do dziś cieszy się wyjątkową popularnością.

 

Prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania powiedział:  Jest to piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić. Zaznaczył, że jest to „bardzo ludzka” powieść.

W liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda napisał – Jestem przekonany, że Narodowe Czytanie to znakomity czas, by raz jeszcze zachwycić się uczciwością Ligii, przeżyć duchową przemianę marka Winicjusza, towarzyszyć Ursusowi w jego zwycięskiej walce na rzymskiej arenie. Postawy i życiowe wybory Sienkiewiczowskich bohaterów warto przy tym odnieść do czasów współczesnych. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.

Tegoroczne czytanie „Quo vadis”,  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi zorganizowała na Wyspie Kasztelańskiej. Wielkie czytanie rozpoczęliśmy o godzinie 9.00. Jako pierwsza  fragment książki czytała przedstawicielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku pani Apolonia Dykcik. Następnie wybrane przez siebie fragmenty powieści czytali m.in. pan Ryszard Głoskiewicz, uczennice gimnazjum oraz bibliotekarki. W trakcie czytania każdy z uczestników mógł otrzymać do własnego egzemplarza książki pamiątkowy stempel – okolicznościową pieczęć, nadesłaną przez Kancelarię Prezydenta.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji, którzy doskonale wiedzą, że czytanie książek to wielka przyjemność. Już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczną edycję Narodowego Czytania.