środa 08 Gru 2021

Wizyta przedszkolaków w bibliotece.

17 maja dzieci wraz z opiekunkami z Przedszkola Niepublicznego „Stokrotka” w Krobi, w ramach programu Cała Polska czyta dzieciom , udały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale  dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.

Czytaj więcej: Wizyta przedszkolaków w bibliotece.

„Matki, mamy, mamuśki…”

Po raz kolejny Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi 9 maja br. zorganizowała Wieczór Poetycki pt.''Strofy o Matce”. Matka – synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego szczęścia i wiary w to, co piękne i szlachetne, była i jest natchnieniem dla poetów, artystów i kompozytorów. Opiewano ją w pieśniach, utrwalano na płótnie. W programie wieczoru znalazły się utwory poświęcone matkom spracowanym i zmęczonym, uśmiechniętym i radosnym, dumnym ze swojego macierzyństwa a także tym, które radość życia oddały swoim dzieciom.

Czytaj więcej: „Matki, mamy, mamuśki…”

„Wielkanocny zajączek”

22 marca w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz w Przedszkolu Samorządowym „Pod Świerkami”w Krobi odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Wielkanocny zajączek”. Trudno wyobrazić sobie wielkanocne ozdoby, stroiki, koszyczki, bez zajączka. Zając Wielkanocny – jeden ze świeckich symboli Wielkanocy, według tradycji chodzi z koszykiem wielkanocnym i zostawia drobne upominki, słodycze w Wielki Czwartek. Zwyczaj ten pochodzi z Niemiec.

Czytaj więcej: „Wielkanocny zajączek”

Wizyta przedszkolaków w bibliotece.

7 marca br. Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Przedszkola Samorządowego „Pod Świerkami”w Krobi. Grupa ,,Wiewiórki”z p. Jolką Kwaśniewską i ,,Biedronki” z p. Alą Nowacką. Wizyta miała na celu zapoznanie się z biblioteką, książkami. Dla większości dzieci nie było to pierwsze spotkanie w naszej instytucji. Na początek pani bibliotekarka zapoznała przedszkolaków z zasadami przebywania w bibliotece. Dzieci dowiedziały się jak zostać czytelnikiem biblioteki, jak wygląda karta czytelnika  i książki itp. Przedszkolaki mogły przejść między regałami , aby obejrzeć księgozbiór.

Czytaj więcej: Wizyta przedszkolaków w bibliotece.

„Migawki z Norwegii”

Mimo, iż Norwegia jest krajem odległym, to w czwartkowe popołudnie (21 lutego br.) była na wyciągnięcie ręki.  Mogliśmy się przenieść do tego pięknego kraju dzięki pani Halinie Radole, której ogromną pasją są podróże i dzielenie się tym co zobaczy z innymi.  Pani Halina z wykształcenia jest bibliotekarką i pracuje jako instruktor powiatowy. Jest członkinią Światowego Związku Esperantystów i to daje jej możliwość wyjazdu na kongresy do różnych zakątków świata. Tym razem gościła w pięknym skandynawskim kraju malowniczych fiordów i białych nocy. Pokazane nam przez panią Halinę  fotografie zapraszały w najciekawsze rejony Norwegii. Zobaczyliśmy między innymi: Trondheim,  miasto najbardziej wysunięte na północ, które posiada wiele zabytków oraz  piękne ogrody.

Czytaj więcej: „Migawki z Norwegii”

Ferie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Tegoroczne ferie przebiegały pod hasłem „W krainie fantazji” i poświęcone zostały tematyce zimowej oraz bohaterom bajek i baśni. W czasie zajęć plastycznych dzieci rysowały, wyklejały, malowały bajkowe wróżki, koty i zimowe bałwanki. Posługując się kolorowymi pisakami, odrobiną kleju, szmatkami i wełną, przy użyciu ogromnej wyobraźni,wyczarowały bajkowe serduszka i zakładki do książek o różnych kształtach, które służyć im będą podczas czytania książek.

Czytaj więcej: Ferie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Bajkowy bal karnawałowy

18 stycznia br. w Pałacu na Fosie bawiły się dzieci wraz z rodzicami podczas baliku karnawałowego zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Krobi. Balik zaszczyciły wytworne królewny, hrabia, Indianka, wróżki, piraci i kolorowe biedroneczki. Dzieci miały przygotowane fantastyczne stroje, za co należy się ukłon w stronę rodziców i dziadków. Wszyscy bawili się wesoło w rytm skocznych melodii karnawałowych.

Czytaj więcej: Bajkowy bal karnawałowy

Podziękowanie darczyńcom

Składamy serdeczne podziękowania naszym Czytelnikom i wszystkim Darczyńcom za książki przekazane  w 2012 roku. Dzięki Państwa hojności możliwe stało się wzbogacenie naszych zbiorów.

Dyrekcja i pracownicy BPMiG w Krobi

Niezapomniany wieczór literacki w bibliotece.

W jesienny wieczór 15 listopada po raz kolejny odbyły się Literackie Zaduszki poświęcone naszym bliskim i przyjaciołom, którzy pośród nas są już nieobecni. W blasku płonących świec bibliotekarze i zaproszeni goście czytali wiersze m. in.  J. Kulmowej, S. Grochowiaka, E. Brylla, M. Konopnickiej oraz ks. J. Twardowskiego. Mogliśmy wysłuchać także piosenek polskich kompozytorów: R. Rynkowskiego „Jawa”, zespołu Dżem „Zapal świeczkę”, M. Grechuty „Gdziekolwiek”, M Torzewskiego „ Nic nie dane jest na zawsze”, E. Geppert „Zamiast” oraz pięknego utworu F. Chopina „Preludium deszczowe”.

Czytaj więcej: Niezapomniany wieczór literacki w bibliotece.

Dzieci z Półkolonii w Bibliotece

W środę 11 lipca dzieci uczestniczące w półkoloniach w Krobi odwiedziły Bibliotekę Publiczną. Po powitaniu zostały oprowadzone po pomieszczeniach biblioteki, a w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zapoznały się z literaturą dziecięcą. Kilka osób zapisało się do biblioteki i wypożyczyło książeczki, które z  zainteresowaniem obejrzało. Następnie  wraz z  opiekunami dzieci zeszły na salę.  Bibliotekarki zaproponowały udział w  konkursie plastycznym pt. „Król Maciuś Pierwszy w oczach dzieci”.

Czytaj więcej: Dzieci z Półkolonii w Bibliotece

Burzowy biwak w Chwałkowie.

Zakończyliśmy biwak w Chwałkowie, który trwał od 2 do 10 lipca br. Organizatorem, jak co roku, jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi. Uczestniczyło w nim 65 dzieci w różnym wieku. W pierwszym dniu zajęcia upłynęły na wzajemnym poznawaniu się, wybieraniu namiotu do spania oraz grach i zabawach na terenie biwaku.

Czytaj więcej: Burzowy biwak w Chwałkowie.

Spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek.

14 czerwca przedszkolacy z grupy „Misie” i „Biedronki” uczestniczyli  w spotkaniu autorskim z panią Joanną Krzyżanek, które zorganizowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi.

 

 

 

Czytaj więcej: Spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek.

II Parada Żywych Książek

 

Już  po raz drugi ulicami miasta przeszedł barwny korowód Postaci Bajkowych w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom". Do korzystania z miejsko-gminnej biblioteki zachęcali mieszkańców miasta we wtorek 12 czerwca przedszkolacy z Przedszkola Samorządowego „Pod Świerkami” oraz przedszkola niepublicznego.

 

 

Czytaj więcej: II Parada Żywych Książek